رژیم لاغری چیست ؟

رژیم لاغری

بهترین راهکار برای افراد چاق و دارای اضافه وزن که می‌خواهند به وزن ایده‌آل خود برسند، رژیم لاغری است.

اما وقتی صحبت از رژیم لاغری به میان می‌آید، این افراد ممکن است کمی دچار سردردگمی شوند.

به خاطر اینکه برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام رژیم‌های مختلفی وجود دارد. مسلم است که همه رژیم‌های لاغری نتیجه یکسانی نخواهند داشت. یک رژیم لاغری مناسب باید در کنار درمان چاقی و کاهش وزن هیچ‌گونه خطری برای سلامتی بدن نداشته باشد.  

اگر از رژیم‌های سخت و بی‌نتیجه به ستوه آمده‌اید و برای رسیدن به وزن ایده‌آل خود به دنبال یک رژیم لاغری بی‌خطرهستید، تا انتهای مطلب با ما بمانید. زیرا در این مقاله سعی داریم در مورد بهترین رژیم لاغری، ویژگی‌ها و نکات مهم آن با شما عزیزان صحبت کنیم. 

 

1. چرا رژیم لاغری ؟

اگر در موتورهای جست‌وجوگر به دنبال روش‌های موثر برای کاهش وزن بگردید، قطعاً با انواع روش‌ها رو به رو خواهید شد.

قرص‌های لاغری، انواع دمنوش‌ها، عمل‌های جراحی و دستگاه‌های لاغری از رایج‌ترین راهکارها برای کم کردن وزن به شمار می‌روند. به جرات می ‌توانیم بگوییم که هیچ کدام از این روش‌ها به اندازه رژیم لاغری در درمان چاقی موثر نیستند.

البته رژیم لاغری انواع مختلفی دارد و قطعاً منظور ما رژیم‌های لاغری مضر برای سلامتی نمی‌باشد.  

درباره اینکه چرا در میان انواع روش‌های لاغری، انتخاب رژیم لاغری بیشتر توصیه می‌شود؛ می‌توان به این موارد اشاره کنیم. اول اینکه رژیم لاغری مناسب و اصولی با اصلاح رژیم غذایی، باعث کاهش وزن خواهد شد.

از طرفی تاثیر آن همیشگی خواهد بود و مانند دیگر روش‌های کاهش وزن، اثر موقت  نخواهد داشت. همچنین با توجه به حفظ سلامت بدن بهترین برنامه غذایی را برای افراد پیشنهاد می‌دهد.  

 

رژیم لاغری چگونه باعث کاهش وزن می شود؟

لاغری

برای اینکه متوجه شوید چگونه رژیم لاغری می‌تواند منجر به کاهش وزن شود، لازم است بدانید که چه زمانی فرد دچار چاقی می‌شود. اگر میزان کالری دریافتی بیشتر از میزان کالری مصرفی بدن باشد، افزایش وزن اتفاق می‌افتد.

در واقع کالری‌های اضافی به صورت چربی در بدن ذخیره می‌شوند. با محاسبه شاخص توده بدنی یا همان BMI به راحتی می‌توان به این نتیجه برسید که آیا دچار اضافه وزن هستید یا نه .

راهکار رژیم لاغری برای درمان چاقی این است که برنامه غذایی افراد را طوری تنظیم کند که میان میزان کالری مصرفی و دریافتی، تعادل برقرار شود.  

 

2 . چند واقعیت مهم درباره رژیم لاغری

 

 1. اگر تصمیم خودتان را گرفته‌اید و می‌خواهید از طریق رژیم لاغری به وزن ایده‌آل خود برسید، لازم است که درباره این روش موثر برای لاغری چند واقعیت را به شما عزیزان متذکر شویم. از یک رژیم لاغری اصولی نباید انتظار کاهش وزن سریع را داشته باشید. این روزها بسیار درباره کاهش وزن فوری و یک هفته‌ای شنیده می‌شود. اگر به سلامتی خود اهمیت می‌دهید و نمی‌خواهید دچار مشکل شوید، به هیچ عنوان به سراغ این تبلیغات نروید. مطمئن باشید که کاهش وزن سریع عواقب جبران‌ناپذیری به همراه خواهد داشت و از طرفی بعد از مدت کوتاهی دوباره شاهد اضافه وزن خود خواهید بود.  
 2. در رژیم لاغری مناسب که توسط یک متخصص و مشاور در زمینه لاغری پیشنهاد می‌شود، حذف وعده‌های غذایی اصلی توصیه نمی‌شود. زیرا کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری بدن، می‌تواند باعث ایجاد عوارض مختلفی همچون ریزش مو، شل شدن پوست و تحلیل انرژی شود. بنابراین رژیم لاغری اصولی با توجه به مواد مغذی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن، بهترین برنامه غذایی را ارائه می‌دهد.  
 3. صبر و حوصله را فراموش نکنید. از دست دادن وزن اضافی کار چندان راحتی نیست، به همین خاطر در هنگام اجرای برنامه لاغری باید صبور باشید. اگر انتظار دارید که خیلی سریع و در عرض فقط چند روز به وزن ایده‌آل برسید، کاملاً در اشتباه هستید. مطمئن باشید کم کردن وزن به طور تدریجی ضمن حفظ سلامتی، ماندگاری خواهد داشت. افرادی که با رژیم‌های سخت، در عرض یک هفته چند کیلو وزن کم کنند، خیلی سریع خسته می‌شوند و به سراغ عادت غذایی قبلی خود می‌روند. 
 4. رژیم لاغری برای همه افراد، دستور العمل یکسانی نخواهد داشت. برنامه لاغری مناسب باید با توجه به سن، جنسیت، فعالیت بدنی و وزن افراد تنظیم شده باشد. متاسفانه بسیاری از برنامه‌های لاغری با یک دستور‌العمل یکسان برای افراد مختلف تجویز می‌شوند. بدون‌شک این گونه رژیم‌ها از نظر علمی هیچ‌گونه توجیهی ندارند و فقط هدف آنها جذب افراد می‌باشد.  
 5. رژیم لاغری مناسب باعث بهبود سلامتی می‌شود. توجه داشته باشید؛ برنامه لاغری اصولی که توسط یک فرد متخصص تنظیم شده باشد، علاوه‌بر کاهش وزن اثرات مثبت دیگری مانند کاهش درد مزمن، کاهش کلسترول، کاهش قند خون و تغییر سایز دور کمر به همراه دارد.  
 6. برنامه لاغری مناسب سخت و آزاردهنده نیست. یک رژیم کاهش وزن ایده‌آل با توجه به شرایط سنی افراد و نیاز بدن آنها تهیه می‌شود. به همین خاطر پایبندی به آن سخت و اذیت کننده نمی‌باشد. در حالی که رژیم‌های غذایی نامناسب و غیراصولی خیلی طاقت فرسا هستند و افراد پایبندی زیادی به آنها ندارند و خیلی سریع از آن برنامه لاغری خسته و دلزده می‌شوند، تا حدی که از رسیدن به وزن ایده‌آل خود هم ناامید خواهند شد. 

 

3.وعده‌های غذایی

وعده غذایی

تصور عموم افراد این است که حذف وعده غذایی بهترین راهکار برای لاغری می‌باشد. برنامه کاهش وزن مناسب و اصولی به شما ثابت خواهد کرد که این ذهنیت کاملاً غلط است. حذف وعده غذایی نه تنها باعث کاهش وزن نمی‌شود، بلکه اغلب اوقات افزایش وزن را هم به دنبال دارد.  

همانطور که می‌دانید سه وعده غذایی اصلی یعنی صبحانه، ناهار و شام وجود دارد. در این میان وعده صبحانه اهمیت بیشتری دارد و باید کاملاً غنی و سالم باشد.

اگر به سلامتی خود اهمیت می‌دهید و دوست دارید همیشه سرحال و پر از انرژی باشید، حتماً وعده صبحانه را جدی بگیرید.

حذف وعده ناهار به هیچ عنوان برای کاهش وزن درست نیست ، زیرا کسانی که ناهار نمی‌خورند، عادت به ریزه‌خواری در طول روز دارند که می‌تواند عاملی برای افزایش وزن آنها باشد. وعده شام هم باید مانند وعده صبحانه و ناهار در برنامه غذایی وجود داشته باشد.

البته با توجه به کاهش فعالیت در طول شب و خواب شبانه بهتر است که حجم وعده شام سبک باشد و در ساعات اولیه شب میل شود. 

 

4. میان وعده‌ها

میان وعده ها

امروزه بسیاری از متخصصان تغذیه معتقد هستند که گنجاندن میان‌وعده‌ها در برنامه غذایی باعث کمک به کاهش وزن می‌شود. شاید برایتان سوال باشد که میان‌ وعده‌ها باعث افزایش میزان کالری دریافتی می‌شوند، پس چرا به عنوان یک راهکار برای لاغری معرفی شده‌اند.

در واقع هدف اصلی میان وعده‌ها تامین مواد مغذی بدن و همچنین جلوگیری از پرخوری در وعده‌های غذایی اصلی است. مطمئن باشید زمانی که بین وعده ناهار و شام یک میان وعده سالم بخورید، در هنگام شام اشتهای شما بسیار کم خواهد بود. 

توجه داشته باشید که منظور از میان وعده، هل هوله و تنقلات مضر نیست، بلکه تمام گروه‌های غذایی مانند سبزیجات، فیبرها، میوه‌ها، لبنیات و کربوهیدرات‌ها می‌توانند به عنوان میان وعده میل شوند. 

علاوه‌بر این لازم است بدانید که در مصرف میان وعده‌ها نباید زیاده‌روی کرد. در یک رژیم کاهش وزن موثر باید میزان کالری دریافتی از وعده‌های غذایی اصلی و میان وعده‌ها بیش از میزان کالری مصرفی بدن نباشد، چرا که مصرف کالری زیاد عامل مهمی برای اضافه وزن خواهد بود. 

 

رابطه لاغری و نوشیدن آب

نوشیدن آب

درباره تاثیر نوشیدن آب در کاهش وزن نظرات مختلفی وجود دارد. لازم است بگوییم که نوشیدن آب تاثیر مستقیم بر چاقی و یا لاغری ندارد اما در رژیم لاغری توصیه می‌شود که به اندازه کافی آب بنوشید.

صرف نظر از فواید نوشیدن آب برای بدن باید بگوییم که دفع چربی از بدن به کمک آب انجام می‌شود بنابراین از این جهت نوشیدن آب می‌تواند در روند لاغری تاثیرگذار باشد.

 همچنین گفته می‌شود که نوشیدن آب نیم ساعت قبل از غذا تا حد زیادی می‌تواند باعث کاهش میل به خوردن غذا شود.  

 

 

بهترین رژیم لاغری چه ویژگی‌هایی دارد 

 

بهترین رژیم لاغری

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم، رژیم‌های لاغری متنوعی وجود دارد. راهکارها و توصیه‌های همه آنها با هم یکسان نیست، بنابراین انتظار نتیجه مشابه هم وجود نخواهد داشت.

برای اینکه بتوانید به راحتی تصمیم‌گیری کنید، کدام برنامه لاغری مناسب شما است، در ادامه درباره ویژگی‌های بهترین رژیم لاغری صحبت خواهیم کرد. 

 • همه گروه‌های غذایی در برنامه لاغری گنجانده شده باشند. بدن ما به تمام مواد غذایی (کربوهیدارت، لبنیات، سبزیجات و میوه‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها) نیاز دارد. بنابراین بهترین رژیم غذایی باید متعادل باشد. یعنی هیچ گروه از مواد غذایی را حذف نکند. البته درصد هر کدام از مواد غذایی با توجه به شرایط افراد و سطح فعالیت آنها متفاوت خواهد بود. برخی از رژیم‌ها با حذف یک گروه از مواد غذایی مانند کربوهیدرات‌ها و یا پروتئین‌ها ادعا می‌کنند که به وزن دلخواه خود می‌رسید، اگر به سلامتی خود اهمیت می‌دهید به سراغ آنها نروید و فقط به دنبال یک برنامه لاغری متعادل باشید.  
 • متناسب با شرایط و سن افراد تنظیم شده باشد. استفاده از یک رژیم لاغری یکسان برای همه افراد کار معقولی نیست. نیاز کالری بدن همه آنها با هم متفاوت است. قطعاً یک رژیم غذایی خاص برای کودکان، نوجوانان، ورزشکاران و افراد میان سال تاثیر یکسانی در پی نخواهد داشت. بنابراین بهترین رژیم لاغری باید براساس شرایط هر فرد و نیازهای او تنظیم شده باشد.  
 • خوردن غذاهای مضر ممنوع است. بهترین ویژگی یک رژیم لاغری مناسب تاکید به خوردن غذاهای سالم است. بنابراین تا جایی که می‌توانید باید از خوردن غذاهای سرخ کردنی، فست فودی و مواد غذایی تراریخته آزامایشگاهی اجتناب کنید. 
 • نباید باعث گرسنگی افراد شود. توجه داشته باشید که بهترین رژیم غذایی که متناسب با شرایط شما ایجاد شده است و مختص شما می‌باشد، نباید باعث گرسنگی شما شود. گرسنگی باعث کلافه شدن افراد خواهد شد، بنابراین دور از انتظار نیست که خیلی سریع از آن دلزده شوید. 
 • متناسب با سبک زندگی باشد. علت اینکه اکثر افراد از رژیم‌های لاغری نا امید می‌شوند، این است که با سبک زندگی آنها سازگار نیست. اگر رژیم لاغری متناسب با سبک زندگی فرد نباشد، پایبندی به آن سخت خواهد بود و باعث می‌شود که شخص خیلی سریع از ان دلزده شود. 
 • عجله‌ای در کاهش وزن ندارد. اگر تصور می‌کنید که رژیم لاغری خوب باید خیلی سریع شما را به وزن دلخواهتان برساند، سخت در اشتباه هستید. زیرا بهترین رژیم لاغری در کنار کمک به کاهش وزن، به سلامتی شما فکر می‌کند، به همین خاطر عجله‌ای در لاغر کردن ندارد. کاهش وزن سریع مشکلاتی مانند افتادگی پوست، ریزش موها، سوء هاضمه، یبوست و تحلیل انرژی را به همراه دارد. 
 • سالم و بی دردسر است. رژیم لاغری مناسب و خوب کاملاً سالم است و هیچ‌گونه ضرری نخواهد داشت. همچنین پایبندی به دستورالعمل‌های آن آسان است و در هر زمانی می‌توان به انجام آن متعهد بود.  
 • نتیجه آن صدرصدی است. رژیم کاهش وزن خوب حتماً شما را به نتیجه مطلوب می‌رساند. البته باید متذکر شویم که لازمه آن عمل به تمام توصیه‌ها و دستورات آن رژیم است. بنابراین اگر می‌خواهید خوش اندام شوید و وزن کم کنید، مصمم باشید و طول دوره رژیم لاغری را به اتمام برسانید. 

 

رژیم لاغری به شیوه طب سنتی

طب سنتی برای درمان بیماری‌های مختلف راهکارها و توصیه‌های ارزشمندی دارد. در مورد درمان چاقی و رسیدن به وزن ایده‌آل در طب سنتی روش‌های زیادی ارائه شده است.

رژیم لاغری به شیوه سنتی یکی از راهکارهای موثر طب سنتی می‌باشد. در طب سنتی افراد براساس مزاج در 4 گروه یعنی سرد و تر، سرد و خشک، گرم و تر و گرم خشک دسته بندی می‌شوند. با توجه به اینکه عادت غذایی و سبک زندگی این 4 گروه با هم متفاوت هاست، توصیه‌های غذایی و رژیم لاغری برای آنها هم متفاوت خواهد بود. 

در طب سنتی از طریق اصلاح مزاج و همچنین براساس گروه خونی افراد، بهترین رژیم کاهش وزن تنظیم می‌شود. در کنار این موارد سعی می‌شود که به روش سنتی سموم بدن پاکسازی شوند. بنابراین همه افراد و با هر شرایطی می‌توانند با خیال راحت از رژیم لاغری طب سنتی استفاده کنند. نکته مهم دیگری که در روش لاغری به شیوه سنتی وجود دارد این است که تمام توصیه‌ها و دستورالعمل‌های آن با علم نوین سازگار است.  

 

مزیت رژیم لاغری به شیوه سنتی 

طب سنتی همیشه راهکارهای مطمئن را ارائه می‌دهد، از این رو افراد زیادی به درمان‌های طب سنتی اعتماد دارند. اگر می‌خواهید با استفاده از رژیم لاغری طب سنتی به وزن ایده‌آل خود برسید، لازم است با فردی که در این زمینه فعالیت دارد، مشورت کنید. چرا که دستورالعمل‌های غیر اصولی عوارض خطرناکی برای سلامتی به همراه دارند.  

رژیم لاغری به شیوه نوین براساس سن افراد، جنیست، میزان فعالیت بدنی و سوخت و ساز بدن بهترین برنامه غذایی را ارائه می‌دهد. بنابراین این اطمینان وجود دارد که بدون عوارض خواهد بود. رژیم لاغری به شیوه سنتی به حذف وعده‌های غذایی و گروه‌های غذایی اعتقادی ندارد.

 در این رژیم طی یک دوره سه ماهه افراد می‌توانند به وزن دلخواه خود برسند. البته با توجه به ژنتیک افراد و گروه خونی و مزاج آنها، کاهش وزن در هر ماه بین 2 الی 5 کیلو است. با توجه به این شرایط می‌توان تضمین کرد که در این برنامه لاغری بازگشت وزنی وجود نخواهد داشت. 

 

پادکست های لاغری و طب سنتی 

 

فقط به رژیم لاغری بسنده نکنید !

درست است که رژیم لاغری برای درمان چاقی روش موثر و مفیدی است. اما این را به یاد داشته باشید که برای رسیدن به وزن ایده‌آل و همچنین حفظ سلامتی بدن در کنار رژیم لاغری نیاز به اصلاح سبک زندگی و انجام فعالیت‌های ورزشی دارید. ورزش کردن نه تنها به تناسب اندام کمک و رسیدن به وزن دلخواه کمک می‌کند، بلکه تاثیر فوق‌العاده‌ای بر سلامت جسم و ذهن دارد. 

سعی کنید در طول هفته به اندازه کافی فعالیت بدنی داشته باشید، چرا که عدم تحرک و فعالیت بدنی کافی می‌تواند مشکلات جدی برای سلامتی مانند چاقی، افسردگی، بیماری‌های قلبی، دیابت نوع 2، تضعیف سیستم ایمنی بدن، پوکی استخوان، کمر درد و بیماری‌های کبدی ایجاد کند.  

علاوه‌بر اینها لازم است که در ساعات معینی غذا میل کنید. اگر می‌خواهید وزن شما همیشه ایده‌ال بماند سعی کنید که سر ساعت مشخص غذا بخورید، زیرا از طریق تنظیم متابولیسم بدن به کاهش وزن بدن کمک می‌کند. همچنین توصیه می‌شود که غذا را خوب بجوید، زیرا این امر به هضم راحت غذا و همچنین جذب بهتر آن کمک خواهد کرد. 

 

همه افراد می‌توانند از رژیم لاغری استفاده کنند؟

 

رژیم کاهش وزن بهترین راه‌حل برای درمان چاقی است. با این حال توجه داشته باشید که همه افراد نمی‌توانند از آن استفاده کنند. افراد معتاد به هر ماده‌ای، خانم‌های باردار و شیرده، افراد مبتلا به پرخوری عصبی و کم خوری عصبی و کسانی که اختلالات حاد روانی دارند.

در صورتی که در هر یک از این گروه‌ها قرار دهید، حتماً با یک متخصص درباره رژیم لاغری مخصوص به خود مشورت کنید. چرا که هر گونه اقدام خودسرانه‌ای ممکن است برای شما عوارض جبران‌ناپذیری ایجاد کند. 

 

نتیجه گیری

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. چنان‌چه در صدد کاهش وزن هستید و می‌خواهید با رژیم لاغری از چربی‌های اضافی برای همیشه خداحافظی کنید، لازم است از یک رژیم لاغری مختص به خودتان پیروی کنید.

اسیر تبلیغات و وعده‌های دروغین سایت‌های مختلف نشوید. حتماً تحت نظر یک  فرد متخصص و باتجربه، کاهش وزن را شروع کنید. چرا که انتخاب ناآگاهانه برخی از رژیم‌های لاغری، عوارض جدی به دنبال خواهد داشت.

چنان‌چه انگیزه کافی برای لاغر شدن دارید و به دنبال یک روش مطمئن و تضمینی هستید؛ می‌توانید با ما تماس بگیرید. 

از طریق صفحه زیر می توانید برای خرید رژیم اقدام کنید .

 

خرید رژیم لاغری سبحان گلزاری